Projekt Jamniczek - projekt edukacyjny dla ludzi i zwierząt !


Aby wsprzeć finansowo projekt wystarczy kliknąć w powyższy banerek i przejść do portalu pomagam.pl
 
Projekt Jamniczek to inicjatywa społeczna, wolontariacka  na rzecz edukacji dla zwierząt domowych . W Polsce bezdomność i związane z tym zjawiska takie jak : porzecenie brak odpowiedzialności, brak empatii dla zwierząt czy nawet okrucieństwo jest to sparawa masowa. W 2011 – ponad 100 tys psów i ponad 20 tys kotów /NIK /i niestety są to tendencje wzrastające / co roku o 25% /. Większosć schronisk nie zapewnia zwierzętom należytych warunków, gdyż masowość i brak środków powoduje że warunki w jakich żyją bezdomne zwierzęta są fatalne, często zagrażają ich zdrowiu i życiu nie wspominając o aspektach behawioralnych tej sprawy . NIK podaje w raporcie że jest tak w przypadku 80% bezdomnych zwierząt.

13988272 1241267512559611 5045727276679506430 o

Faktem jest, że działalność organizacji pozarządowych wiele wnosi w problematykę bezdomności jednak ta działalnosć likwiduje raczej skutki a nie przyczyny. Poprzez ratowanie zwierząt już bezdomnych, porzuconych, skrzywdzonych nie likwidujemy źrodła problemu.

Niestety leży on u podstaw mianowicie w braku świadomości i edukacji w tym zakresie. Nigdy nie zlikwidujemy bezdomności i cierpienia jeśli nie wyedukujemy społeczeństwa. Zmiana mentalności powodowana wiedzą może w przyszłości dać owoce, jednak musi to być działanie długofalowe i systematyczne, najlepiej systemowe. Niestety w programach szkolnych nie ma o tym słowa, tymczasem szacunek do żywego stworzenia wynosi się tyle z domu, co z placówki oświatowej. To musi się zmienić. Jako nowoczesne europejskie Państwo nie możemy udawać, że nic się nie dzieje.

Projekt Jamniczek to program szkolny, który obecnie realizowany jest na poziomie przedszkolnym lecz liczymy, że w przyszłości obejmie on wszystkie etapy edukacyjne i pozwoli na stworzenie kampanii społecznej na rzecz zwierząt. Mottem tej inicjatywy jest słynny cytat "Jesteś odpowiedzialny za to co oswoiłeś". Chcemy by w społeczeństwie wzrastala świadomość, że :

  • zwierze nie jest rzeczą lecz żywą integralną jednostką, której należy się szacunek i godność
  • zwierzę odczuwa strach, ból, radość, smutek – tak jak człowiek
  • zwierzę jest zależne od człowieka, który powinien zapewnić mu opiekę jeśli zostało udomowione lub dać wolność, przestrzeń i poczucie niezależności jeśli jest wolnożyjące.

Nasz program został opracowany przez doświadczonych inspektorów fundacji, pedagoga, psychologa i szkoleniowca zwierząt jest on w pełni zgodny z wymogami MEN i metodyką przyjętą w placówkach szkolno- pedagogicznych. Program jest realizowany w przedszkolu Ensimo w Bydgoszczy od 2015/2016 oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy od roku szkolnego 2016/2017. Byliśmy również obecni na Bydgoskim Festiwalu Nauki. Są to edycje pilotażowe, które można śmiało powiedzieć już potwierdziły „atrakcyjność” i zasadność tego przedsięwzięcia.

Obecnie wszelkie materiały dydaktyczne wykonujemy metodą domową jednak w dalszej perspektywie taka manufaktura nie da nam odpowiednich możliwości rozwojowych. Będą na pewno potrzebne materiały reklamowe i materiały dydaktyczne, które pozwolą na prowadzenie zajęć. Planujemy wydanie podręcznika do zajęć. W projekcie uczestniczy pies terapeutyczny  / cavalierka Santa /  przeszkolony specjalnie do pracy z dziećmi. Utrzymanie i szkolenie takiego zwierzaka to duże koszty.

W dalszej kolejności będziemy rozszerzać naszą działalność o kolejne etapy edukacyjne jednak nie ukrywamy, że jest to uzależnione od środków finansowych.

Liczymy na pomoc osób, którym bliski jest los zwierząt, edukacja na ich rzecz, edukacja ekologiczna. Dziękujemy za każde wsparcie tego przedsięwzięcia. Jesteśmy również zainteresowani współpracą z firmami i wszystkimi, którzy mogliby ogjąc patronatem ten projekt. Więcej o „Projekcie Jamniczek” można przeczytać na naszej stronie www.jamnikiniczyje.pl lub na facebook

Jeśli możecie Państwo wesprzeć finansowo nasz projekt to będziemy bardzo wdzięczni. Na pewno pomoże nam to w realizacji wyznaczonych celów. Mile widziani sponsorzy i firmy, które mogłyby przeznaczyć na ten projekt środki finansowe.

konto :
ING BANK ŚLĄSKI Spółka Akcyjna
89 1050 1070 1000 0023 6437 4286
--------------------------------------------------------
SWIFT: INGBPLPW
Fundacja Jamniki Niczyje
ul Łagodna 85/4
43-300 Bielsko Biała
--------------------------------------
paypal
poczta@jamnikiniczyje.pl
-------------------------------------
w tytule : "Darowizna Projekt Jamniczek"

Zapraszamy do obserwowania Projektu Jamniczek na facebook > facebook logo   Kopia

Zobacz więcej na forum > zobacz forum

 

ING BANK ŚLĄSKI Spółka Akcyjna
89 1050 1070 1000 0023 6437 4286

SWIFT: INGBPLPW
Fundacja Jamniki Niczyje
ul Łagodna 85/4
43-300 Bielsko Biała

Logowanie